Назад кон замрзната риба
Лосос филети (див, Пацифички лосос)
Латински назив: Oncorhynchus Keta

Лососот, како и туната, скушата и папалината е плава риба, е богат извор на лесно сварлив протеин кој има оптимален амино киселински состав. Филети од дивиот лосос се богати со витамин Е и други антиоксидантни состојки. Со редовна консумација на оваа риба, процесите поврзани со стареењето на телото се забавуваат, состојбата на кожата се подобрува, ризикот од бенигни и канцерогени тумори се намалува. Витаминот А, присутен во филетите на дивиот лосос, го подобрува видот и го спречува развојот на дефект на визуелниот апарат.

Лососот е богат извор на омега-3 масни киселини, магнезиум, калиум и други хранливи материи кои ги зајакнуваат крвните садови и срцевиот мускул, помагајќи да се елиминира вишокот холестерол од телото, намалувајќи ја веројатноста за развој на срцев удар и други срцеви проблеми.

Дивиот лосос содржи цел комплекс на витамини Б кои го обезбедуваат нормалното функционирање на нервниот систем.

Дневниот внес на лосос помага да се забрза процесот на обновување на телото по долготрајна болест и тежок физички напор. Супстанциите содржани во атлантскиот лосос ја подобруваат функцијата на мозокот, му помагаат на телото да закрепне од ментална работа.

Се приготвува на многу на многу начини: пржен во тава, печен, на скара ..., во секој случај вкусен и здрав оброк.

Комерцијално пакување: во вакум кеса, 250 гр. (2 парчиња по 125 гр.)